Z nauczania Ojca Świętego

DROGA DOJRZEWANIA W MIŁOŚCI

Fragmenty katechezy Ojca Świętego Franciszka, wygłoszonej podczas audiencji ogólnej na placu św. Piotra w Watykanie, 27 maja br.

Fot. M. Rybczyńska/KO-ŚDM

Drodzy Bracia i Siostry!
(…) Narzeczeństwo jest czasem kiedy dwoje wezwanych jest do podjęcia poważnej pracy nad miłością: pracy wspólnej, zaangażowanej, zmierzającej do głębi. Jest to czas stopniowego odkrywania siebie nawzajem, to znaczy mężczyzna „uczy się” kobiety, poznając tę konkretną kobietę, swoją narzeczoną, zaś kobieta „uczy się”

Do Polaków Ojciec Święty powiedział:
Pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy przyjaciele,
dziś w sposób szczególny zwracamy myśl ku narzeczonym
i modlimy się, aby okres przygotowania do małżeństwa
był dla nich szkołą miłości i odpowiedzialności oraz
otwierania się na dary duchowe, którymi Pan za pośrednictwem
Kościoła ubogaca perspektywę nowej rodziny,
pragnącej żyć Jego błogosławieństwem.

mężczyzny, poznając tego konkretnego mężczyznę, swego narzeczonego. (…) Przymierza miłości między mężczyzną a kobietą, przymierza na całe życie, nie organizuje się naprędce, nie tworzy się z dnia na dzień, nie ma ekspresowego małżeństwa. Trzeba pracować nad miłością. Trzeba iść razem. Przymierza miłości mężczyzny i kobiety trzeba się nauczyć, udoskonalać je. (…) Nie ma nadziei na zaufanie i wierność daru z siebie, jeśli dominuje nawyk konsumowania miłości, jako swego rodzaju „integratora” zadowolenia psychofizycznego. Miłość tym nie jest! Narzeczeństwo jasno określa wolę wspólnego strzeżenia czegoś, czego nigdy nie można kupić lub sprzedać, zdradzić czy porzucić, niezależnie od tego, jak bardzo kusząca była by oferta. (…) Narzeczeństwo jest drogą życia, która musi dojrzewać, podobnie jak owoc. Jest to droga dojrzewania w miłości, aż do chwili, kiedy staje się ona właśnie małżeństwem. (…) Narzeczonym, obecnym dziś na placu św. Piotra, życzę dobrego przygotowania do małżeństwa.

Comments are closed.